Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Sâm Aug 23, 2014 11:27 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Aug 19, 2012 8:36 am 
Neconectat

Spetza: Un salariat se opereaza la o clinica particulara, firma plateste operatia.
Conform art. 21 alin. 3 lit. c Cod Fiscal, aceste cheltuieli sunt deductibile 2% din valoarea cheltuielilor cu salariile personalului:

"c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare. Intră sub incidenţa acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile şi protezele, precum şi cheltuielile pentru funcţionarea corespunzătoare a unor activităţi ori unităţi aflate în administrarea contribuabililor: grădiniţe, creşe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale şi al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamilişti, pentru şcolile pe care le au sub patronaj, precum şi alte cheltuieli efectuate în baza contractului colectiv de muncă. În cadrul acestei limite, pot fi deduse şi cheltuielile reprezentând: tichete de creşă acordate de angajator în conformitate cu legislaţia în vigoare, cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori şi salariaţilor, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestaţiilor pentru tratament şi odihnă, inclusiv transportul pentru salariaţii proprii şi pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariaţii care au suferit pierderi în gospodărie şi contribuţia la fondurile de intervenţie ale asociaţiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din şcoli şi centre de plasament;

Intrebarea mea: 2% aplicam rulajului conturilor 641 si 645 sau numai contului 641? :roll:

Sus

MesajScris: Dum Aug 19, 2012 9:09 am 
Neconectat

numai la suma din 641.

Sus

MesajScris: Dum Aug 19, 2012 9:22 am 
Neconectat

Asa banuiesc si eu, pentru ca daca intra si 645, mentiona in CF si chelt. cu asigurarile sociale...

Sus

MesajScris: Dum Aug 19, 2012 8:17 pm 
Neconectat

asa este, numai la 641

Sus

MesajScris: Lun Aug 20, 2012 11:19 am 
Neconectat

Intr-adevar, la 641 doar. Dar sa vedeti posibila interpretare a unui baiat destept la un eventual control:
Boala a intervenit datorita serviciului? Raspuns: NU. Atunci se poate interpreta ca o prima acordata salariatului ceea ce inseamna datorii sociale cu CAS, CASS, somaj, etc... adica din cheltuiala deductibila sau nu, se transforma in venit de natura salariala pentru salariat... :lol:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2